یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۲ : ۰۵
خانه / نفت / چه شد که نفت ۴ درصد تقویت شد؟
۱۳۹۴/۰۶/۱۸
دستيار رئيس موسسه بانك توسعه آسيا پاسخ داد:

چه شد که نفت ۴ درصد تقویت شد؟

چه شد که نفت ۴ درصد تقویت شد؟

دستیار رئیس موسسه بانک توسعه آسیا (توکیو)، علت افزایش اخیر قیمت نفت را تشریح کرد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،فرهاد تقی‌زاده حصاری در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در خصوص تاثیر پیشنهاد اخیر ونزوئلا برای تشکیل اجلاس سران بر قیمت نفت، گفت: از ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ یعنی زمانی که قیمت نفت رو به کاهش گذاشت، اعضای اوپک به خصوص آنها که از نظر اقتصادی ضعیف هستند، الجزایر، اکوادور و ونزوئلا اقتصادشان آسیب بسیاری دید. این کشورها علاقه‌مند و در تلاش هستند تا عرضه نفت در دنیا کاهش پیدا کند. هدف آنها هم این است که قیمت نفت مجددا افزایش پیدا کند.

وی تاکید کرد: برهمین اساس از چندی قبل ونزوئلا مذاکراتی را با برخی اعضای اوپک و حتی غیر اوپک شروع کرده بود تا اوپک یک جلسه فوق‌العاده داشته باشد. به نظر می‌رسد که اگر جلسه‌ای هم برگزار شود، به نتیجه‌ای نرسد. همان طور که در دو جلسه اخیر اوپک هم به سرانجامی نرسید. چرا که کشورهای عرب خلیج فارس مثل عربستان، کویت و امارات مخالف هرگونه کاهش در عرضه نفت هستند. همان طور که از شواهد برمی‌آید، حتی اگر جلسه‌ای برگزار شود، نتیجه‌ای نمی‌دهد و اوپک کاهش عرضه نمی‌دهد.

تقی‌زاده عنوان کرد: اکثر بازیگران بازار نفت، نتیجه این جلسه را می‌دانند. در این میان روز گذشته قیمت نفت برنت چهار درصد افزایش پیدا کرد. برخی مطرح کردند که ممکن است این افزایش قیمت به دلیل درخواست ونزوئلا برای برگزاری اجلاس سران باشد. اما به نظر می‌رسد که این مسئله تاثیری نداشته و دلیل دیگری وجود داشته است. به نظر می‌رسد که افزایش اخیر قیمت نفت به خصوص برنت، بیشتر تحت تاثیر بازارهای سرمایه غربی بوده است.

دستیار رئیس موسسه بانک توسعه آسیا (توکیو) معتقد است : بازار بورس آمریکا در هفته اخیر عملکرد خوبی داشته و به نظر می‌رسد که افزایش در قیمت نفت بیشتر به دلیل رونق در بازار سرمایه آمریکا بوده است.