یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۱۱
خانه / پتروشيمي / چینی ها با محصولات بی کیفیت خود به سراغ پتروشیمی امدند
۱۳۹۴/۰۲/۲۹
در سایه سوءمدیریت مجتمع های پتروشیمی؛

چینی ها با محصولات بی کیفیت خود به سراغ پتروشیمی امدند

چینی ها با محصولات بی کیفیت خود به سراغ پتروشیمی امدند

چینی ها که با عرضه محصولات ارزان و بی کیفیت، عرصه های مختلف اقتصاد ایران را تحت سیطره خود گرفته و تولید داخل را به خطر انداخته اند، این بار به سراغ بازار محصولات پتروشیمی کشورمان آمده اند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،گزارش ها حاکی از حضور روبه گسترش چینی ها در برخی از بازارهای محصولات پتروشیمی ایران است به طوری که تولیدات داخلی، عرصه را به تدریج به چشم بادامی ها واگذار می کنند.

ایران به دلیل وجود ظرفیت ها و خوراک مورد نیاز، از مزیتی ویژه در تولید محصولات پتروشیمی برخوردار است، اما مدتی است که عرضه محصولات پتروشیمی بی کفیت چینی در بازار ایران روبه فزونی گذاشته است.

حضور روبه گسترش چینی ها در بازار پتروشیمی ایران در حالی است که از ایران به عنوان بهشت آینده صنعت پتروشیمی جهان یاد می شود و تاکنون ده ها میلیارد دلار برای ایجاد و توسعه واحدهای پتروشیمی در کشور هزینه شده است.

جایگاه صنعت پتروشیمی در اقتصاد ایران به حدی است که براساس آخرین آمار، حدود ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته به محصولات پتروشیمی اختصاص داشته است.

در این میان، فریدون فدایی دولت مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با تایید نظر ایرنا در خصوص حضور روبه گسترش چینی ها در بازار پتروشیمی ایران می گوید: اغلب تولیدات داخلی محصولات پتروشیمی به مراتب بهتر از نوع چینی آن است.

وی افزود: در راستای حمایت از تولید ملی، با پیشنهاد و پیگیری های شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و موافقت وزارت صنعت و معدن و تجارت، تعرفه گمرگی واردات محصولات چینی افزایش و ارز مبادله ای برای واردات آنها حذف شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی خاطرنشان کرد: افزایش تعرفه گمرکی از شیوه های کاربردی برای حمایت از تولید داخل و رقابت منطقی با محصول بی کیفیت چینی به شمار می رود.

در سال های اخیر، سوءمدیریت های داخلی و تحریم ها مانع رشد و توسعه صنعت پتروشیمی ایران شده و دراین میان، حضور چینی ها در بازار پتروشیمی ایران، این بخش را بیش از پیش با تهدید مواجه کرده است.

در سال های اخیر، مجتمع های پتروشیمی ایران به لطف خوراک ارزان از نوعی رانت برخوردار شده و سودهای کلانی را عاید خود کرده بودند، اما حضور رقبای قدرتمند چینی که محصولات ارزان قیمتی را روانه بازارها کرده اند، تهدیدی جدی برای آنها به شمار می رود.

اگرچه، مسوولان برای حمایت از تولیدات داخلی محصولات پتروشیمی به سراغ اخذ تعرفه های سنگین برای واردات محصولات چینی رفته اند، اما این تصمیم نمی تواند، مشکل سوءمدیریت در مجتمع های پتروشیمی ایران را رفع کند.

سئوال این است که چگونه امکان دارد مجتمع های پتروشیمی ایران با وجود برخورداری از خوراک ارزان و سایر رانت ها، نتوانند در مقابل ورود محصولات پتروشیمی چینی مقاومت کنند و به ناچار باید دست به دامن وضع تعرفه های سنگین شد.