سه شنبه,۳۰ آبان, ۱۳۹۶ | ۲۰ : ۰۱
خانه / نفت / کاهش بهای نفت در بحبوحه شکست نشست دوحه و اعتصاب نفتی در کویت
۱۳۹۵/۰۱/۳۱

کاهش بهای نفت در بحبوحه شکست نشست دوحه و اعتصاب نفتی در کویت

کاهش بهای نفت در بحبوحه شکست نشست دوحه و اعتصاب نفتی در کویت

بهای نفت در معاملات امروز (سه‌شنبه) بازارهای جهانی کاهش یافت.

 

به گزارش خبر انرژی، به نقل از رویترز، به دلیل اشباع جهانی بازار نفت و شکست مذاکرات تولید‌کنندگان نفت در دوحه برای کنترل مازاد عرضه رو به افزایش، بهای نفت در بازارهای جهانی در معاملات امروز(سه‌شنبه) کاهش یافت، اگرچه کاهش شدید در عرضه نفت کویت به دلیل اعتصاب کارگران نفتی مانع از کاهش شدید قیمت‌ها شد.

 

تولید نفت خام کویت به دلیل اعتصاب کارگران نفتی از روزانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

 

این در حالی است که تحلیلگران انتظار دارند این اختلال کوتاه ‌مدت باشد و بازار‌ها به زودی به دلیل ناتوانی صادر‌کنندگان بزرگ در توافق در خصوص طرح تثبیت تولید، روی اشباع جهانی متمرکز شوند.

 

نفت برنت دریای شمال در معاملات امروز با ۱۳ سنت کاهش ۴۲ دلار و ۷۸ سنت و نفت سبک آمریکا با پنج سنت کاهش ۳۹ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه داد‌وستد شدند.

 

نفت برنت و نفت آمریکا در نخستین ساعات معاملات امروز به دلیل نگرانی‌ها درباره‌ عرضه نفت کویت به ترتیب به ۴۳ دلار و ۲۰ سنت و ۴۰ دلار و ۱۳ سنت صعود کرده بودند.

 

این در حالی است که مقامات کویتی می‌گویند به رغم این اعتصاب که پایان آن اعلام نشده است با استفاده از نفت ذخیره شده در انبارها و اتخاذ یک اقدام حقوقی علیه اتحادیه‌ها قادر به افزایش تولید نفت این کشور هستند.

 

به گفته تحلیلگران، دولت کویت همچنین ممکن است با اعتصاب‌کنندگان برای از سرگیری صادرات سازش کند.

 

گروه مشاور اوراسیا اعلام کرد: دولت کویت که نسبت به فشار اتحادیه ها حساس است، ممکن است در خصوص بخش عمده درخواست‌های کارگران نفتی اعتصاب‌کننده در خصوص حقوق و دستمزد سازش کند.

 

این گروه افزود: در روزهای آینده احتمال دارد تولید نفت کویت نسبت به سطح امروز قدری افزایش پیدا کند، چرا که کارکنانی که اعتصاب نکرده‌اند مجددا توزیع شده و از انبارهای نفتی استفاده خواهد شد.

 

فعالان بازار گفتند: زمانیکه صادرات نفت کویت به طور کامل از سرگیری شود، بازار مجددا روی اشباع جهانی که روزانه یک تا دو میلیون بشکه بیشتر از تقاضای جهانی است متمرکز خواهد شد.

 

توافق برای فریز تولید نفت از سوی اوپک و تولید‌کنندگان بیرون این گروه در روز یکشنبه به نتیجه نرسید، چرا که عربستان به رغم درخواست‌ها برای نجات توافق و کمک به بالابردن قیمت نفت خواستار حضور ایران در این طرح شد.

 

این در حالی است که تحلیلگران نسبت به موفقیت طرح تثبیت تولید نفت در بلندمدت تردید داشتند، زیرا تولید‌کنندگانی همچون عربستان و روسیه در بالاترین سطوح بی‌سابقه خود نفت تولید می‌کنند.

 

ویوین یانگ از موسسه حقوقی سیمونز & سیمونز در هنگ‌کنگ گفت: تقریبا غیرممکن است که تثبیت تولید در بلندمدت روی قیمت نفت تاثیر بگذارد، چرا که نفت و گاز غیرمتعارف و انرژی‌های جایگزین وارد بازار شده و قیمت را پایین می‌آورند.

 

وی افزود: تلاش شکست خورده اخیر اوپک برای تثبیت تولید ممکن است دوران سخت کوتاهی را برای تولید‌کنندگان نفت به همراه داشته باشد، اما در واقع حتی اگر این طرح موفق می‌بود در بلند‌مدت تاثیر‌گذاری آن تردید‌آمیز بود.

 

بسیاری در بازار انتظار دارند قیمت نفت نزدیک به متوسط تاریخی حدود ۳۰ تا ۴۰ دلار در هر بشکه باقی بماند.