دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۹
خانه / دسته‌بندی نشده / کاهش تشنگی تاسیسات نفتی به اعتبار
۱۳۹۴/۰۲/۲۲

کاهش تشنگی تاسیسات نفتی به اعتبار

کاهش تشنگی تاسیسات نفتی به اعتبار

در حالی که وزیر نفت اخیرا صحبت از اعتبار مورد نیاز برای نوسازی تاسیسات نفتی کرده، گزارش‌ها نشان می‌دهند در سال ۹۲ اعتبار موردنیاز برای این مسئله، در دو سال کمتر شده است که این نشان از کاهش تشنگی تاسیسات نفتی به اعتبار برای نوسازی دارد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،فرسوده بودن تاسیسات نفتی در سال‌ها وضعیت وخیم‌تری پیدا کرده است.
چه آن زمان که وزرای قبلی صحبت از لزوم نوسازی آن می‌کردند و چه حالا که شیخ‌الوزرای کابینه برای چندمین بار آن را به میان ‌آورده، همگی نشان از‌ آن دارد که تاسیسات نفتی حال و روز خوبی ندارد. هرچند که صحبت‌های اخیر وزیر نفت نشان از کاهش تشنگی تاسیسات نفتی به اعتبار دارد.

پیش از این نیز هشدارهای مربوط به نوسازی تجهیزات، بارها مطرح شده بود. با این حال،‌ در همان زمان نیز مسئله سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میان آمد. با این حال، صحبتی که اخیرا وزیر نفت در خصوص فرسوده بودن تاسیسات نفتی کرده، مسئله تازه‌ای نیست اما نشان از آن دارد که تاسیسات هم در کنار تجهیزات، فرسوده شده است چرا که شاید پیش از این بیشتر بر فرسوده بودن تجهیزات، تاکید می‌شد.

بیژن زنگنه در این رابطه عنوان کرده است که تاسیسات نفتی خوزستان برای بازسازی به بیش از ١٠ میلیارد دلار بودجه نیاز دارند. آن طور که وی بیان کرده،‌ تاسیسات این منطقه به شدت نیاز به بازسازی یا نوسازی دارد. در این میان، صحبت‌های وی در شرایطی است که در سال ۹۲ نیز همین مسئله از سوی وی مطرح شده بود. زنگنه در آن زمان عنوان کرده بود که تاسیسات نفتی جنوب نیاز به اعتبار ۵۰ میلیارد دلاری برای نوسازی دارد.

صحبت‌های اخیر زنگنه و مقایسه دو رقم مطرح شده در دو سال،‌ نشان از آن دارد که این تاسیسات در دو سال به بودجه کمتری برای نوسازی و بازسازی نیاز دارند. برخی گزارش‌ها نشان از آن دارد که وضعیت تاسیسات نفتی شرایط خوبی ندارد و شاید بتوان یکی از دلایل آتش‌سوزی‌ها و حوادث این منطقه را، همین فرسوده بودن تاسیسات دانست. مسئله‌ای که با وجود نیاز کمتر به بودجه و اعتبار،‌ کماکان به قوت خود باقی مانده است