جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۱۱
خانه / نفت / کاهش تولید اوپک بعید است
۱۳۹۴/۰۲/۲۸
معاون وزیر نفت در گفت‌وگو با رویترز:

کاهش تولید اوپک بعید است

کاهش تولید اوپک بعید است

معاون وزیر نفت گفت: سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت(اوپک) بعید است در نشست بعدی خود در ماه ژوئن تولید خود را کاهش دهد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،رکن‌الدین جوادی در گفت‌وگو با رویترز در پاسخ به این سوال که آیا اوپک در نشست پیش‌ رو در پنجم ژوئن تولید خود را کاهش خواهد داد گفت: این‌ طور فکر نمی‌کنم.

ایران به همراه ونزوئلا بارها خواستار کاهش تولید اوپک برای تقویت قیمت پایین نفت که به درآمدهای نفتی تولید‌کنندگان لطمه زده، شده‌اند.

سخنان جوادی نشان‌ دهنده پذیرش این موضوع است که اوپک بعید است به ویژه پس از موفقیت استراتژی‌اش در کاهش تولید خارج از اوپک و پس گرفتن سهم بازار این سازمان، با کاهش تولید موافقت کند.

سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت تحت هدایت عربستان در نشست قبلی خود در ماه نوامبر تصمیم گرفت سقف تولید خود را حفظ کند و به عرضه بیش از حد به بازار جهانی ادامه دهد تا قیمت پایین نفت تولید‌کنندگان پرهزینه نفت شیل آمریکایی را به کاهش تولید وادار کند.

جوادی به ‌طور ضمنی اظهار کرد: ایران همچنان در نشست ماه ژوئن برای کاهش تولید یا همکاری در زمینه‌ مقدار مناسب عرضه نفت به بازار تلاش خواهد کرد.

معاون وزیر نفت در حاشیه کنفرانس نفت و گاز در کوالالامپور گفت: این نشست می‌تواند همکاری بین اعضا را تقویت کند، زیرا اوپک سازمانی است که می‌تواند برای جهت‌ دهی قیمت نفت سیاست‌گذاری کند.

وی افزود: ایران امیدوار است که صادرات نفت این کشور ظرف سه ماه پس از امضای توافق جامع هسته‌ای و لغو تحریم‌های نفتی به سطح تولید قبل از تحریم‌ها بازگردد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به رویترز گفت: ما امیدواریم که بتوانیم به سطح صادراتی که قبل از تحریم‌ها که حدود ۲٫۵ میلیون بشکه در روز بود، بازگردیم.

وی افزود: دستیابی به این امر ممکن است سه الی شش ماه طول بکشد.

ایران در حال حاضر کمتر از ۱۰ میلیون بشکه نفت ذخیره شده در نفتکش ها دارد که احتمالا با توجه به شرایط بازار پس از تحریمها عرضه خواهند شد.

جوادی خاطرنشان کرد: ایران انتظار دارد سهم بازار از دست رفته خود در آسیا و اروپا را پس بگیرد.

وی با بیان این‌که آسیا می‌تواند بیش از ۵۰ درصد صادرات نفت ایران را جذب کند، گفت: این امر به وضعیت بازار و سطح قیمت‌ها بستگی دارد، اما ما به تجارت سنتی که قبلا داشتیم باز خواهیم گذشت.

بهای جهانی نفت در اوایل ماه می به بالاترین سطح سال ۲۰۱۵ رسید، اما همچنان تنها نصف قیمت‌های ماه ژوئن ۲۰۱۴ است.

جوادی گفت: تصمیم‌گیری درباره ایجاد فضا از سوی اوپک برای بازگشت نفت ایران به بازار به لغو تحریم‌ها بستگی دارد.

ایران می‌گوید افزایش تولید نفت این کشور باعث سقوط نفت کشور نخواهد شد. ایران انتظار دارد دیگر اعضای اوپک راه را برای افزایش صادرات این کشور باز کنند، اما تاکنون هیچ نشانه ای مبنی بر تمایل دیگر اعضا برای کاهش عرضه وجود نداشته است.

رییس شرکت ملی نفت ایران افزود: ایران قصد دارد که در ماه سپتامبر در لندن برای جلب سرمایه‌گذاران در بخش اکتشاف و تولید نفت یک کنفرانس برگزار کند.

وی افزود: انتظار می‌رود قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۱۶ به حدود ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا کند.

وی در حاشیه کنفرانس نفت و گاز آسیا در کوالالامپور خاطرنشان کرد: از نقطه ‌نظر تجاری قیمت‌های امروز باید حفظ و به تدریج افزایش پیدا کنند، اما این امر به وضعیت سیاسی و تحولات خاورمیانه و کشور‌های عربی بستگی دارد.