چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۴ : ۰۳
خانه / نفت / کاهش تولید نفت رخ نمی‌دهد
۱۳۹۳/۰۹/۰۶
گزارش خبرگزاری فرانسه از نشست اوپک

کاهش تولید نفت رخ نمی‌دهد

کاهش تولید نفت رخ نمی‌دهد

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره نشست امروز اوپک نوشت: وزرای نفت اوپک در دیدارهای خود پیش از نشست روز پنجشنبه تلاش کردند درباره مقابله با افزایش عرضه نفت که علاوه بر کاهش شدید قیمت به درآمدهای اعضای این سازمان لطمه زده توافق حاصل کنند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیش از نشست وزراء در وین گفت: تمام کارشناسان معتقدند که در بازار مازاد عرضه وجود دارد و سال آینده این مازاد عرضه بیشتر خواهد شد.

قیمت نفت طی روزهای اخیر به دلیل پیش بینی‌ها مبنی بر اینکه اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) درباره کاهش سقف تولید رسمی به توافق نخواهند رسید، به پایین ترین سطح چهار سال اخیر رسیده است. اگرچه نشانه هایی نیز وجود داشته مبنی بر اینکه این سازمان در تدارک نوعی توافق درباره تولید خود است.

با توجه به کاهش 30 درصدی قیمت نفت از ماه ژوئن تاکنون به دلیل مازاد عرضه و رکود تقاضای نفت به دلیل ضعف اقتصاد جهانی، نشست امروز اوپک مهمترین نشست این سازمان طی سالهای گذشته است.

سازمان 12 عضوی اوپک که حدود یک سوم نفت جهان را تامین می‌کند، از سوی اعضای فقیرتری همچون ونزوئلا و اکوادور برای کاهش تولید تحت فشار قرار گرفته زیرا این کاهش درآمد آنها را کم کرده است.

در سوی مقابل اعضای عرب این سازمان در حاشیه خلیج فارس تحت هدایت عربستان درخواست‌ کاهش تولید را رد کرده و آن را منوط به تضمین سهم بازار خود در بازار بسیار رقابتی امروز می‌دانند.

زنگنه پس از دیدار با علی النعیمی وزیر نفت عربستان در وین این دیدار را “بسیار خوب” توصیف کرد و گفت: اتحاد ما در داخل اوپک بسیار مهم است.

وزیر نفت ایران گفت: مذاکره ما تنها درباره کاهش احتمالی تولید نبود بلکه درباره وضعیت بازار هم مذاکره شد و مواضع ما به هم نزدیک است.

زنگنه افزود: مهار عرضه مازاد در بازار را که باعث سقوط قیمتها شده وظیفه اوپک به تنهایی نیست.

عربستان در اقدامی که از سوی ناظران بازار تلاش برای حفظ سهم بازار در میان افزایش تولید نفت شیل آمریکا توصیف شده، قیمت فروش نفت خود به مشتریان آمریکایی را کاهش داده است.

وزیر نفت عربستان در وین با همتایان خود از روسیه، مکزیک و ونزوئلا دیدار کرد. پس از این نشست غیرمنتظره، شرکت روسنفت اعلام کرد که تولید نفت خود را به دلیل “شرایط بازار” 25 هزار بشکه در روز کاهش داده است.

این مقدار کاهش کمتر از یک درصد تولید این شرکت روسی است و هیچ تاثیری در جهت افزایش قیمت نفت در بازار اشباع شده کنونی نداشت.

براساس آمار آژانس بین‌المللی انرژی، اوپک ماه گذشته روزانه 30 میلیون و 600 هزار بشکه نفت تولید کرد که بالاتر از سقف تولید رسمی روزانه 30 میلیون بشکه ای این سازمان است.

تحلیلگران می‌گویند، اوپک در نشست خود به جای کاهش سقف تولید رسمی، درباره کاهش تولید مازاد توافق خواهد کرد.

تحلیلگران کامرزبانک می‌گویند: امید چندانی برای کاهش تولید در نشست اوپک وجود ندارد.

این موضوع از سخنان وزیر نفت عربستان در وین که گفت “بازار نفت باید خودش ثبات پیدا کند” مشخص است

النعیمی افزود: معتقدیم اعضای اوپک باید صرفا درباره تبعیت بهتر از سقف تولید کنونی روزانه 30 میلیون بشکه به توافق برسند.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>