سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۳
خانه / نفت / کاهش صادرات نفت مکزیک در ماه آوریل
۱۳۹۴/۰۳/۰۵

کاهش صادرات نفت مکزیک در ماه آوریل

کاهش صادرات نفت مکزیک در ماه آوریل

شرکت دولتی نفت پمکس مکزیک از کاهش حدود ١۶ درصدی صادرات نفت خام این کشور در ماه آوریل سال ٢٠١۵ میلادی خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل ازرویترز، پمکس با اشاره به آغاز رقابت این شرکت برای نخستین بار در چند دهه اخیر، اعلام کرد که صادرات نفت خام مکزیک در ماه آوریل با ١۵,٨ درصد کاهش نسبت به ماه مارس به ١.٠٣۴ میلیون بشکه در روز رسید.

به گفته پمکس، مکزیک در ماه مارس ١,٢٢٨ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت خام مکزیک به بازارهای آسیایی منجر به کاهش صادرات این کشور در این ماه شده است. صادرات روزانه نفت مکزیک به آسیا در ماه آوریل با ١٨٢ هزار بشکه ، معادل حدود ٧٠ درصد، کاهش بطور میانگین به ٨٢ هزار و ٣١۶ بشکه رسید.

صادرات این کشور به اروپا نیز در این ماه با ۴٠ درصد کاهش به حدود ١٨٣ هزار بشکه در روز رسید.

تولید نفت پمکس در ماه آوریل با افت پنج درصدی نسبت به ماه مارس به ٢,٢٠١ میلیون بشکه در روز رسید.

صادرات نفت خام مکزیک در دهه اخیر ۴٠ درصد کاهش یافته، این در حالی است که تولید این کشور در مدت یادشده حدود یک سوم کمتر شده است.

پمکس پیش‌بینی می‌کند که میانگین تولید نفت خام مکزیک در سال ٢٠١۵ میلادی به ٢,٢٨٨ میلیون بشکه در روز برسد.

بنا بر این گزارش، کنگره مکزیک سال گذشته اصلاحات قانون انرژی این کشور را نهایی کرد. این اصلاحات با پایان دادن به انحصار ٧۵ ساله پمکس در تولید نفت، امکان سرمایه‌گذاری مشترک شرکتها را در مکزیک فراهم می‌کند.

هدف از اصلاحات قانون انرژی، افزایش تولید و صادرات مکزیک از طریق سرمایه‌گذاریهای جدید و قابل‌توجه شرکتهای خصوصی و خارجی در حوزه‌های نفتی این کشور است.

وزارت انرژی مکزیک اوایل ماه پیش‌بینی کرد که دو بسته نخست قراردادهای مربوط به بلوکهای آبهای کم‌عمق می‌تواند ٢١,٣ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جذب کند.