یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۴
خانه / نفت / کاهش قیمت نفت تاثیر چندانی روی ایران و روسیه ندارد
۱۳۹۳/۰۹/۰۵

کاهش قیمت نفت تاثیر چندانی روی ایران و روسیه ندارد

کاهش قیمت نفت تاثیر چندانی روی ایران و روسیه ندارد

در ماه‌های اخیر بازار نفت شاهد کاهش قابل توجه قیمتها عمدتا به دلیل عرضه بیش از حد و کاهش تقاضا بوده است.

به نقل از پرس ‌تی‌وی، از حیث تولید، عرضه نفت به بازار‌های جهانی به بالاترین سطح تمام ادوار رسیده است. آمریکا به تنهایی در بالاترین سطح سه دهه اخیر نفت تولید می‌کند که تقریبا به 9 میلیون بشکه در روز می‌رسد.

لیبی که در ماه‌های اخیر از ناآرامی‌ها فاصله گرفته بیش از یک میلیون بشکه در روز به صادرات خود افزوده است.

تقاضای نفت که زمانی انتظار می‌رفت شاهد رشد در کشور‌هایی نظیر چین، روسیه و هند باشد به چنین رشدی دست پیدا نکرده است. بنابراین این دو عامل یعنی عرضه بیش از حد در کنار ضعف تقاضا باعث سقوط شدید قیمت نفت از ماه ژوئن تاکنون شده است.

سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت اوپک که نقش خود را در بازار جهانی به عنوان یک برقرار‌کننده تعادل می‌بیند به لحاظ تاریخی برای متعادل‌ کردن بازار تلاش کرده است. اما در ماه‌های اخیر به نظر می‌رسد برخی از اعضای مهم اوپک بیشتر علاقه‌مند به دفاع از سهم بازار خود هستند تا کاهش تولید برای جلوگیری از کاهش قیمت.

به لحاظ سنتی اوپک همیشه با کاهش تولید موافقت کرده است اما این بار اصلا مشخص نیست که آیا اعضای این سازمان قادر به انجام این کار در نشست پنج‌شنبه این هفته در وین هستند یا خیر.

این نشست به دقت از سوی ناظران مورد توجه خواهد بود تا ببینند اعضای این سازمان در خصوص خارج کردن بخشی از نفت خود از بازار برای متعادل ‌کردن‌ آن قادر خواهند بود یا اینکه به هیچ توافقی نخواهند رسید و سقوط بیشتر قیمت‌ها ادامه خواهد یافت.

اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند یک چالش جدی برای کشورهایی است که به شدت برای فروش نفت برای تامین بودجه خود وابسته هستند. برای مثال روسیه و عراق به دلیل تنشهای ژئوپلتیک مشخص با شرایط دشواری روبرو هستند.

روسیه در حال حاضر به دلیل تورم و کاهش شدید ارزش ارز این کشور توانایی خود برای قرض‌گرفتن پول را پس از تحریم‌های اخیر کاهش یافته می‌بینند و این کشور ممکن است سال آینده در صورت باقی‌ ماندن قیمت نفت در این سطوح با کسری بودجه مواجه شود.

عراق با یک جنگ پرهزینه علیه گروه تروریستی داعش مواجه است. دولت بغداد هزینه‌های سرسام‌آوری نظیر پرداخت حقوق کارکنان، پرداخت یارانه موادغذایی و انرژی و نیروهای مسلح متزلزل دارد.

برخی کشور‌های تولید‌کننده نفت نیز مشکلات بودجه‌ای بیشتری را از ناحیه کاهش قیمت احساس می‌کنند.

ونزوئلا به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از گزینه‌های محدود در واکنش به کاهش قیمت نفت مجبور شده که پول کمتری را به هزینه‌های اجتماعی، حقوق کارکنان و واردات مواد غذایی حیاتی اختصاص دهد.

نیجریه در تدارک برای انتخابات ریاست جمهوری آینده با ناآرامی سیاسی مواجه است و کاهش قیمت‌های نفت محاسبات سیاسی این کشور را تغییر داده است.

در دنیای سیاست برخی عقیده دارند که ممکن است یک جنگ نفتی جهانی با حضور آمریکا و عربستان در یک سو و روسیه و ایران در سوی مقابل در جریان باشد.

صرف ‌نظر از پویایی این اتحاد‌ها نتیجه نهایی این بوده که شرایط را برای روسیه و ایران در دوره‌ای که آمریکا و عربستان با هر دوی آنها بر سر سوریه اختلاف دارند دشوار کند.

اما نه مسکو و نه تهران همین فردا به دلیل این جنگ نفتی سقوط نخواهند کرد. اگر قیمت‌ها به زیر 70 دلار در هر بشکه برسد ما شاهد یک کاهش در تولید نفت آمریکا خواهیم بود زیرا برخی اکتشافات صرفه اقتصادی نداشته و بنابراین قیمت‌ها مطمئنا بالا خواهد رفت.

بی‌شک مشخص است که کاهش قیمت به نفع آمریکا و عربستان است و به روسیه و ایران لطمه می‌زند اما در آینده نزدیک این تولید‌کنندگان بزرگ احتمالا با مشکلات بودجه‌ای مختلف و عواقب اقتصادی، استراتژیک و سیاسی مواجه خواهند شد.

همچنین ممکن است عربستان با کاهش قیمت نفت موافقت کند تا فشار روی رقبایی همچون ایران و روسیه و همچنین تا حدودی فشار بر روی تولید‌کنندگان نفت شیل در آمریکا را بیشتر کند. هزینه بیشتر تولید نفت شیل رقابت آنها با دیگر تولید‌کنندگان را در صورت کاهش قیمت نفت دشوار می‌کند.

مشخص است که هزینه نسبتا پایین تولید نفت در عربستان و برنامه‌های بودجه‌ای داخلی اجازه یک بودجه متعادل را با قیمت 95 دلار در هر بشکه می‌دهد در حالیکه این قیمت تعادلی برای روسیه 100 دلار و برای ایران بیشتر است. عربستان همچنین ذخایر ارزی زیادی برای بالا ‌بردن بودجه خود در هنگام کاهش قیمت دارد.

سوال اصلی برای عربستان این است که آنها تا چه اندازه مایل به استفاده از ذخایر ارزی خود هستند و چه مدت طول می‌کشد تا تولید خود را کاهش دهند.

درباره‌ ایران، کاهش قیمت نفت بعید است باعث سوق‌ دادن ایران به سمت توافق هسته‌ای با غرب تا 24 نوامبر شود. برخی معتقدند که اگر گفتگوها تمدید شود و قیمت‌ها پایین باقی بماند، ممکن است ایران به سازش بیشتر متقاعد شود. باید دانست که ایران در برابر قیمت نفت انعطاف بیشتری پیدا کرده و با توجه به اینکه به بالاترین قیمت نفت برای متعادل ‌کردن بودجه خود در بین کشور‌های صادر‌کننده احتیاج دارد، این کشور برای مدتی از کاهش قیمت نفت لطمه خورده ولی تاثیر قابل توجهی روی رفتار آن نداشته است.

بنابراین می‌توان گفت قیمت نفت در آخرین فهرست مسائلی قرار دارد که روی محاسبات ایران در مذاکرات هسته‌ای تاثیر می‌گذارد. دلیل دیگر انعطاف ایران این است که این کشور دقیقا نوسانات روزانه بازار نفت را احساس نمی‌کند زیرا تحریم‌ها باعث شده که بخش عمده درآمد نفتی ایران در کشور‌های خریدار مسدود و برای مبادلات تجاری مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین فاکتورهای اقتصادی و سیاسی به بازار نفتی بسیار متزلزل اضافه شده اند. طبیعتا کاهش قیمت‌ها رشد جهانی را تقویت می‌کند، اما یک چیز مشخص است و آن این است که اقتصاد جهانی مطمئنا در حال حاضر ضعیف است. قطعا تقاضای جهانی برای نفت مجدد زمانی که اقتصاد تقویت شود بیشتر خواهد شد.

اما اگر منابع تولید جدید نظیر نفت شیل در کنار تکنولوژی‌های بهره‌وری سوخت در کشور‌های صنعتی، به عنوان عامل اشباع نفت در بازار باقی بمانند، افزایش تقاضا نیز قیمت‌ها را آنچنان بالا نخواهد برد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>