یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۹ : ۱۰
خانه / آب / کاهش هزینه ها با مشارکت بخش خصوصی
۱۳۹۴/۰۶/۲۸
وزير نيرو در آئين امضاي قراردادهاي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در طرح‌هاي آبفا:

کاهش هزینه ها با مشارکت بخش خصوصی

کاهش هزینه ها با مشارکت بخش خصوصی

وزیر نیرو درآئین امضای قراردادهای سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح‌های آبفا گفت: ورود بخش خصوصی در حیطه اجرای طرح‌های آب و فاضلاب باعث ارتقای ظرفیت مدیریتی و تضمین کیفیت طرح‌ها در این صنعت خواهد شد.

 
به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل (پاون)، مهندس “حمید چیت‌چیان” امروز (شنبه) در آئین امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌های آب و فاضلاب در سالن همایش‌های شرکت آب و فاضلاب استان تهران، با بیان این مطلب که بخش خصوصی در سال گذشته با بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان و امسال نیز با انعقاد ۲۰ قرارداد جدید به شیوه BOO و BOT با بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در طرح‌های آب و فاضلاب مشارکت کرده است، اظهار داشت: مجموع طرح‌هایی که با این شرایط در کشور در حال اجراست بیش از چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

 

وی تاکید کرد: ۱۱۴ طرح جدید که با همین شیوه اجرایی خواهند شد در مرحله مناقصه است.

 
چیت‌چیان با بیان اینکه یکی از طرح‌های محوری دولت “تدبیر و امید” واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی است، گفت: خدمات زیربنایی و اساسی مورد نیاز مردم مانند طرح‌های آب‌رسانی و شوری‌زدایی از آب دریا و تولید آب شیرین، جزو وظایف دولت است که ما بایستی آن را به انجام برسانیم.

 
وی ادامه داد: در چارچوب ایده جدیدی که مورد اهتمام بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا است، ورود و مشارکت بخش خصوصی و دولت است،‌ که وزارت نیرو نیز تلاش دارد به آن تحقق بخشد.

 

وزیر نیرو هدف از به اجرا درآمدن ۹۹ طرح به‌صورت مشارکت بخش خصوصی و دولت در حوزه آب و فاضلاب را ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات دانست و افزود: با توجه به محدودیت منابع مالی دولت، ورود بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری در این طرح‌ها باعث افزایش سرعت و پیشرفت کارها شده به‌طوریکه پروژه‌ای که قرار است با منابع مالی دولت در طی ۲۰ سال به اتمام برسد، با مشارکت بخش خصوصی در سه سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

 
وی مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌های آب و فاضلاب را علاوه بر کم شدن طول دوره به دلیل افزایش سرعت کار، ارتقا کیفیت و رفاه زندگی مردم دانست و در ادامه عنوان کرد: نباید برای کارهای زیربنایی و نیازهای اصلی جامعه صرفاً به منابع دولتی اتکا داشته باشیم.

 
چیت‌چیان با اظهار اینکه ورود بخش خصوصی در این حیطه باعث ارتقای ظرفیت مدیریتی صنعت آب و فاضلاب نیز خواهد شد، ابراز داشت: با ورود ظرفیت‌های جدید مدیریتی انتظار داریم فناوری‌های جدید نیز برای رشد صنعت آب و فاضلاب وارد این حیطه شود.

 
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که باعث کاهش هزینه‌های خدمات مورد نیاز مردم می‌شود، تصریح کرد: ورود بخش خصوصی، افزایش کمیت و کیفیت و کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد.