یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۵۷ : ۱۱
خانه / نفت / کاهش ٣٠ درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی بلاروس به روسیه
۱۳۹۴/۰۲/۳۱
در سه ماهه نخست سال 2015

کاهش ٣٠ درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی بلاروس به روسیه

کاهش ٣٠ درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی بلاروس به روسیه

صادرات فرآورده‌های نفتی بلاروس به روسیه در سه ماه نخست امسال بیش از ٣٠ درصد کاهش یافت.

به گزارش اژانس خبری انرژی به نقل از پایگاه خبری «بلاپان»، صادرات فرآورده‌های نفتی بلاروس به روسیه از ۴۵٠ هزار تن در ماه ژانویه تا مارس ٢٠١۴ به ١۵۴ هزار و ۴٠٠ تن در سه ماه نخست سال جاری میلادی کاهش یافت.

این در حالی است که ارزش پولی فرآورده‌های نفتی صادراتی بلاروس به روسیه نیز به دلیل کاهش قیمت نفت به حدود یک پنجم مدت مشابه سال گذشته میلادی کاهش یافته است.

بر این اساس، بلاروس که در سه ماه نخست سال ٢٠١۴ حدود ٢۶٠ میلیون دلار فرآورده نفتی به روسیه صادر کرده بود، در بازه ژانویه تا مارس ٢٠١۵ تنها ۵١,٨ میلیون دلار از صادرات این فرآورده‌ها به بازار روسیه درآمد کسب کرد.

بلاروس طبق قراردادی با روسیه، متعهد شده است تا پایان سال ٢٠١۵، ١,٨ میلیون تن فرآورده نفتی به بازار روسیه صادر کند.

شایان ذکر است، شرکت «بلنفتخیم» بلاروس، پیش از این اعلام کرده بود که صادرات فرآورده‌های نفتی به روسیه از ماه مارس به حالت تعلیق درآمده است.

«ایهار لیاشنکا»، رئیس بلنفتخیم ماه گذشته میلادی در یک کنفرانس خبری گفته بود: در ماه مارس هیچ فرآورده نفتی به بلاروس صادر نشده است. ما از حق خود برای تعلیق صادرات تا زمان رایزنی و بازبینی نرخ آن استفاده کردیم.

«اولادزمیر سیاماشکا»، معاون نخست‌وزیر بلاروس نیز در آن زمان اعلام کرد که این کشور به دلیل شرایط نامساعد قیمتی، صادرات فرآورده‌های نفتی به بازار روسیه را متوقف کرده است.

بعد از این اتفاق، وزارت انرژی روسیه با انتشار بیانیه‌ای تهدید کرد که ممکن است روسیه در واکنش به توقف دریافت فرآورده‌های نفتی از بلاروس، صادرات نفت به این کشور را متوقف کند.