شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۲
خانه / آب / کاهش ۲۵ درصدی روان‌آب های سطحی در فلات مرکزی
۱۳۹۵/۱۱/۱۱

کاهش ۲۵ درصدی روان‌آب های سطحی در فلات مرکزی

کاهش ۲۵ درصدی روان‌آب های سطحی در فلات مرکزی

شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد: میزان روان‌آب‌های سطحی حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای سال آبی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته است.

به‌گزارش خبرانرژی، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان روان‌آب‌های سطحی فلات مرکزی از ابتدای سال آبی تا پایان دی ماه جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته است.

این گزارش می‌افزاید: بیشترین درصد اختلاف بارندگی امسال نیز در مقایسه با سال گذشته در حوضه آبریز فلات مرکزی مربوط به دشت مهارلو- بختگان با ۷۵ درصد کاهش ثبت شده است.

بر پایه این گزارش، به‌رغم اینکه ۵ حوضه از شش حوضه آبریز اصلی کشور با کاهش حجم جریان‌های سطحی مواجه هستند، حوضه آبریز قره‌قوم ۳ درصد افزایش داشته است.

بنابر این گزارش، از ابتدای مهرماه تا دی ماه سال جاری، حجم جریان‌های سطحی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، در حوضه‌های آبریز مرزی شرق با ۵۷، دریاچه ارومیه با ۳۶، دریای خزر با ۲۳ و خلیج فارس و دریای عمان با ۲۲ درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۳، ۳۲۴، ۱۴۳۶ و ۷۲۷۵ میلیون متر مکعب است.

بر اساس این گزارش، حوضه آبریز قره قوم از ابتدای سال آبی تا دی ماه جاری با ۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حجم ۳۸۴ میلیون متر مکعب جریان سطحی برخوردار بوده است.

در این گزارش آمده است، حجم کل جریان‌های سطحی کشور از ابتدای مهرماه تا دی ماه جاری ۱۰ میلیارد و ۷۱۸ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۳ میلیارد و ۸۴۵ میلیون مترمکعب، ۲۳ درصد کاهش داشته است.

لازم به ذکر است، برخی از شهرهای واقع در حوضه آبریز فلات مرکزی از جمله یزد، اصفهان، کاشان، کرمان، شیراز و… به دلیل کاهش روان آب‌های سطحی طی سال آینده در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.

منبع: ایلنا