دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۲۷ : ۰۲
خانه / آب / کاهش ۸ درصدی حجم روان‌آب‌های کشور در مقایسه با سال گذشته
۱۳۹۶/۰۴/۳۱

کاهش ۸ درصدی حجم روان‌آب‌های کشور در مقایسه با سال گذشته

کاهش ۸ درصدی حجم روان‌آب‌های کشور در مقایسه با سال گذشته

به گزارش خبرانرژی، بر اساس آخرین آمار ثبت شده در شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مهرماه گذشته تا پایان خرداد ماه جاری، حجم روان آب‌های کشور در مقایسه با سال گذشته ۸ درصد کاهش داشته است.

بنا براین گزارش میزان حجم روان‌آب‌های کشور که تا خرداد ماه سال گذشته ۵۰ میلیارد و ۸۷۲ میلیون مترمکعب بوده است، در پایان خرداد ماه سال جاری با ۸ درصد کاهش به ۴۶ میلیارد و ۷۴۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

بر اساس این گزارش، بیشترین حجم کاهش روان آب‌ها در حوضه‌های آبریز اصلی کشور در حوضه ارومیه با ۳۹ درصد و کمترین حجم کاهش روان آب‌ها مربوط به حوضه دریای خزر با ۵ درصد کاهش بوده است.

همچنین حوضه‌های آبریز قره قوم و خلیج فارس نیز به ترتیب با ۱۷ و ۱۲ درصد کاهش حجم روان آب مواجه بوده‌اند.

حجم روان‌آب‌های موجود در تمام شش حوضه آبریز اصلی کشور با کاهش مواجه نبوده بلکه دو حوضه آبریز مرزی شرق و مرکزی در مقایسه با مدت مشابه یاد شده در سال گذشته با افزایش حجم روان آب مواجه بوده‌اند.

بر همین اساس، حوضه آبریز مرزی شرق که در سال آبی گذشته با حجم ۲۰۶ میلیون متر مکعب روان‌آب روبرو بوده امسال با ۵۷ درصد افزایش به ۳۲۴ میلیون مترمکعب و حوضه آبریز مرکزی نیز که در سال آبی گذشته از حجم ۷ میلیارد و ۴۰۵ میلیون مترمکعب برخوردار بوده است؛ در سال آبی جاری با ۲۰ درصد افزایش از ۸ میلیارد و ۹۱۳ میلیون متر مکعب روان‌آب برخوردار است.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>