سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۲۹ : ۰۸
خانه / Social media / کدام استان ها باید منتظر بارندگی ۱۰۰ میلیمتری باشند؟
۱۳۹۵/۱۱/۲۴

کدام استان ها باید منتظر بارندگی ۱۰۰ میلیمتری باشند؟

کدام استان ها باید منتظر بارندگی ۱۰۰ میلیمتری باشند؟

در جلسه مدیران بخش آب وزارت نیرو با مسئولان هواشناسی، پیش‌بینی شد که استان‌های بوشهر و فارس تا پایان بهمن باید آماده بارندگی ۱۰۰ میلی‌متری باشند.

به‌ گزارش خبرانرژی، در نشست مدیران بخش آب وزارت نیرو با سازمان هواشناسی با بیان این مطلب که هفته آخر بهمن ماه جاری شاهد بارش‌های خوبی در کشور خواهیم بود، اعلام شد: تاکنون کم بارش‌ترین استان کشور خوزستان و فارس بودند که از بارش‌های خوبی بهره مند نشده بودند ولی با ورود سامانه‌های جدید تا پایان هفته، ‌ این امید وجود دارد که بخشی از این کمبود بارش‌ها در مناطق مذکور جبران شود.

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور در این نشست عنوان کرد: در شمال غرب و غرب نیز بارش‌های قابل ملاحظه ای را شاهد خواهیم بود، به‌طوری که تا ۳۰ بهمن در مناطقی از بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد و فارس نیز بیش از ۱۰۰ میلی‌متر بارندگی خواهیم داشت.

عابدینی با اشاره به اینکه با نزدیک شدن به انتهای ماه بهمن، برای منطقه جنوب غرب و جنوب نیز بارش‌های بیش از نرمال پیش بینی شده که تا پایان این هفته محقق می‌شود، افزود: در زمان حاضر میزان این بارش‌ها کمتر از نرمال بوده که بارش‌های این هفته، باعث افزایش میزان بارش‌های بوشهر خواهد شد. در اسفند ماه جاری نیز برای بخش‌هایی از نوار شمالی و شمال غرب، جنوب غرب و جنوب شرقی کشور و منطقه سیستان و بلوچستان و بخشی از هرمزگان بارش‌های حدود ۵ تا ۲۰ درصد بیش از حد نرمال را تجربه خواهند کرد.

همچنین پیش بینی می‌شود که دمای هوا در اسفند ماه برای اغلب نقاط کشور تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال پیش‌بینی شده است که ذوب شدن برف در مناطق کوهستانی را تسهیل خواهد کرد.

وی با بیان این مطلب که بارش‌های دوره سه ماهه بهار آینده از فروردین تا خردادماه در بخش‌هایی از استان سمنان بیش از حد نرمال و در بقیه مناطق نرمال خواهد بود، افزود: دمای هوای کشور در سه ماهه فروردین تا خرداد ماه ۹۶ برای بخش‌هایی از غرب کشور، نوارغربی، نوار شمالی و مناطقی از استان‌های تهران و سمنان و گلستان نرمال و در سایر مناطق بین ۰.۵ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از حد نرمال پیش بینی می‌شود.

در ادامه این نشست اعلام شد: میزان بارش‌ها تا پایان خرداد ماه سال آینده برای کل کشور ۲۰ درصد کمتر از نرمال خواهد بود و بعد از خرداد نیز بارش قابل ملاحظه ای نخواهیم داشت. از ابتدای سال آبی امسال تا ۲۳ بهمن ماه جاری میانگین بارش‌های کشور ۸۴.۵ میلی‌متر بوده است در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته شاهد ۱۳۸ میلی‌متر و در بلند مدت شاهد ۱۲۵ میلی‌متر بارش در کشور بوده‌ایم.

منبع: ایسنا