یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۱ : ۰۵
خانه / برق / کره‌ای‌ها در چابهار نیروگاه می‌سازند
۱۳۹۴/۰۶/۱۶

کره‌ای‌ها در چابهار نیروگاه می‌سازند

کره‌ای‌ها در چابهار نیروگاه می‌سازند

نشست مشترکی با حضور رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار و هانک کی هوانگ، مدیرکل شرکت کپکو با محوریت ایجاد نیروگاه برق یک هزار مگاواتی در منطقه برگزار شد.

 

به گزارش خبرانرژی، حامد علی مبارکی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ضمن استقبال از حضور گروه کره ای شرکت کپکو در منطقه ابتدا جایگاه استراتژیک و ظرفیت های اقتصادی، بازرگانی، ترانزیتی و گردشگری بندر چابهار را شرح داد و گفت: پس از توافق هسته ای امید، نشاط و شور و شوق بیشتری در سرمایه گذاران برای حضور در جمهوری اسلامی ایران و خصوصاً در چابهار به عنوان نقطه آغازین کشور پیدا شده است.

 

مبارکی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری جهت توسعه سواحل مکران از گواتر تا جاسک، از اقدامات دولت تدبیر و امید در جنوب و جنوب شرق کشور از جمله شروع به کار پروژه راه آهن، توسعه اسکله ها، گازرسانی، انتخاب منطقه آزاد چابهار به عنوان قطب سوم خودروسازی و قطب سوم پتروشیمی، سرمایه گذاری شرکت پتروچین پارس و فرودگاه بین المللی چابهار هم نام برد.

 

وی همچنین فراهم بودن امکانات رفاهی، آموزشی و درمانی را نیز در منطقه آزاد برای تأمین نیازهای سرمایه گذاران و خانواده های آنان تضمین شده دانسته و افزود: در صورت سرمایه گذاری متقاضیان به سرمایه گذاری، ما حمایت همه جانبه خود را اعلام می داریم.

 

در این نشست هانک کی هاوانگ مدیرکل شرکت کپکو به معرفی شرکت کپکو و فعالیت های آن در کشورهای مختلف جهان پرداخته و از آمادگی خود را جهت سرمایه گذاری و راه اندازی نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی به روش BOT در چابهار اعلام کرد.

 

کپکو شرکت برق کره ای است که در زمینه تولید برق، توزیع برق و انتقال برق فعالیت می‌نماید. شرکت کپکو در سال ۱۹۶۱ توسط دولت کره راه اندازی شد و در حال حاضر به ‌عنوان بزرگترین شرکت برق کره ‌جنوبی محسوب می‌شود، که وظیفه تأمین ۹۳ درصد از انرژی الکتریکی مورد نیاز این کشور را بر عهده دارد. این شرکت همچنین فعالیت گسترده‌ای نیز در پروژه‌های توسعه نیروگاه‌های اتمی، نیروگاه‌های بادی و نیروگاه‌هایی با سوخت زغال سنگ در کشورهای مختلف جهان دارد.

 

این شرکت ۸ نیروگاه در کره راه اندازی کرده و ۲۰ بیست پروژه در کشورهای مختلف جهان در حال اجرا دارد. بزرگترین تولید کننده نیروگاه در کره و پنجمین شرکت تولید نیروگاه در جهان می باشد. نیروگاه های گروه کپکو در کشورهای چین، ویتنام، امارات متحده عربی، اردن، فیلیپین، عربستان سعودی، نیجریه، استرالیا و کانادا قرار دارند.

 

ظروف چیان مدیرعامل شرکت فولاد کاویان پاسارگاد (ثبت شده در منطقه آزاد چابهار) به عنوان شریک ایرانی نیز در این جلسه حضور داشت.