سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۴ : ۰۸
خانه / گاز / کشورهای منطقه، اولویت نخست صادرات گاز ایران هستند
۱۳۹۴/۰۲/۲۷
مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران:

کشورهای منطقه، اولویت نخست صادرات گاز ایران هستند

کشورهای منطقه، اولویت نخست صادرات گاز ایران هستند

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با بیان اینکه اولویت نخست صادرات گاز، کشورهای منطقه هستند، گفت: با توجه به ذخایر عظیم گاز در ایران، صادرات گاز تنها به کشورهای منطقه محدود نخواهد بود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،علیرضا کاملی درباره صادرات گاز ایران به اروپا و اینکه آیا با توجه به بعد مسافت صادرات گاز به این منطقه اقتصادی خواهد بود، اظهار داشت: هزینه بالای صادرات در کنار ارزان بودن قیمت گاز در اروپا سبب شد اولویت نخست ایران صادرات گاز به کشورهای منطقه باشد.

وی با بیان اینکه زمانی باید به فکر بازارهای اروپا برای صادرات گاز بود که بازار به اندازه کافی برای گاز ایران در منطقه وجود نداشته باشد، تصریح کرد: هم اکنون به راحتی می توان حداکثر با ٢٠٠ کیلومتر خط لوله، گاز ایران را به همسایگان جنوبی رساند، در حالی که برای رسیدن گاز ایران به اروپا به چهار هزار کیلومتر خط لوله نیاز است.

کاملی با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود، صادرات گاز به اروپا اولویت نخست نیست، تاکید کرد: آنچه بدیهی است اینکه با توجه به وجود ذخایر عظیم گاز در کشور، ایران برای صادرات گاز به بازارهای مختلف چشم خواهد داشت و خود را به چند کشور منطقه محدود نمی کند.

در حال حاضر، ایران، صرفا به ترکیه گاز صادر می کند و قرار است که از بهار سال آینده نیز صادرات گاز به عراق را آغاز کند.

پاکستان کشور دیگری است که تمایل خود را برای واردات گاز از ایران اعلام و قراردادی را نیز امضا کرده، اما تاکنون اقدامی برای احداث خط لوله انتقال گاز انجام نداده است.

براساس قرارداد گازی تهران – اسلام آباد، تا سال آینده ایران باید به طور متوسط روزانه حدود ۲۱٫۵ میلیون مترمکعب گاز به پاکستان صادر کند و با وجود مراحل نهایی ساخت و آماده سازی خط لوله انتقال گاز ایران اما طرف پاکستانی هنوز ساخت لوله گاز در خاک کشور خود را آغاز نکرده است.

عمان مقصد دیگر گاز صادراتی ایران است. براساس تفاهم نامه میان دو کشور، سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به عمان صادر می شود.

صادرات گاز ایران به عمان برای ٢۵ سال برنامه ریزی شده و ارزش گاز صادراتی در این مدت با توجه به قیمت های روز ۶٠ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

همچنین مذاکرات اولیه ای نیز بین ایران و کویت و امارات متحده عربی برای صادرات گاز انجام شده که هنوز نهایی نشده است.