شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۱۱
خانه / گاز / گاز لایه ای آمریکا دربرابر گاز طبیعی روسیه شانسی برای صادرات به اروپا ندارد
۱۳۹۴/۰۲/۳۱
رییس مؤسسه محیط زیست آمریکا:

گاز لایه ای آمریکا دربرابر گاز طبیعی روسیه شانسی برای صادرات به اروپا ندارد

گاز لایه ای آمریکا دربرابر گاز طبیعی روسیه شانسی برای صادرات به اروپا ندارد

رییس مؤسسه محیط زیست آمریکا در واشنگتن در گفتگو با یک رسانه روسی با اشاره به هزینه های بسیار بالای صادرات گاز لایه ای آمریکا به اروپا، اعلام کرد: گاز لایه ای (شیست) آمریکا در برابر گاز طبیعی روسیه شانسی برای صادرات به اروپا ندارد و نمی تواند با آن رقابت کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،آندریاس کرامر رییس مؤسسه محیط زیست آمریکا در واشنگتن روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرگزاری روسیا سگودنیا در اظهاراتی در این خصوص اعلام کرد: صادرات گاز لایه ای (شیست) آمریکا به اروپا مستلزم سرمایه گذاری های عمده و هزینه های بهره برداری بسیار زیاد است و هرگز نمی تواند با صادرات گاز طبیعی روسیه رقابت کند.

وی افزود: تا زمانی که روسیه به تعهدات خود پایبند باشد، هیچگونه صادرات گاز لایه ای آمریکا به اروپا صورت نخواهد گرفت و گاز شیست آمریکا وارد بازار اروپا نخواهد شد.

کارشناس آمریکایی خاطرنشان کرد: صادرات گاز لایه ای آمریکا به اروپا پیش از هر چیز و در وهله نخست نیازمند احداث یک پایانه میعان در خط ساحلی آمریکاست و پس از آن گاز طبیعی مایع باید به اقیانوس اطلس هدایت شده و در آنجا مجددا به گاز تبدیل شود که این عملیات نیازمند سرمایه گذاری و هزینه های بهره برداری و عملیاتی هنگفتی است و به همین دلیل گاز شیست بسیار گران تر از گاز طبیعی خواهد بود.

کرامر در ادامه گفت: امکان صادرات گاز مایع به اروپا برای اتحادیه اروپا، اهمیت زیادی دارد زیرا که آنها آن را تضمینی برای امنیت انرژی خود در برابر صادرات گاز روسیه می دانند اما با این وجود، تا زمانی که روسیه به تعهدات خود در زمینه صادرات گاز به اروپا پایبند است، این ایده هیچگونه ارزش اقتصادی ندارد.

اظهارات این کارشناس در حالی صورت می گیرد که یک کارشناس آمریکایی نیز اعلام کرده که صادرات گاز مایع آمریکا به اروپا تنها قادر است ۱/۷ درصد از نیاز انرژی اتحادیه اروپا را تأمین کند.

طبق گزارش های موجود، آمریکا در تلاش است در راستای تضعیف مسکو، وابستگی اروپائیان به گاز روسیه را کاهش دهد به گونه ای که اوباما چندی پیش با بیان اینکه آمریکا ذخایر قابل ملاحظه ای دارد و می تواند به اروپایی ها کمک کند، اعلام کرد که اروپایی ها باید به طور جمعی به سیاست انرژی خود بپردازند و از آنها خواست منابع انرژی خود را از چندین ناحیه تأمین کنند تا استقلال پیدا کنند.

اتحادیه اروپا جدود ۳۰ درصد گاز مصرفی خود را از روسیه تامین می کند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۳۰ میلیارد مترمکعب گاز از روسیه خریداری کردند و به این ترتیب اتحادیه اروپا خریدار عمده گاز روسیه است.