یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۵۱ : ۱۱
خانه / نفت / گام اول برای احیای سوآپ در شمال کشور برداشته شد
۱۳۹۴/۰۳/۰۱
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی:

گام اول برای احیای سوآپ در شمال کشور برداشته شد

گام اول برای احیای سوآپ در شمال کشور برداشته شد

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی از آماده سازی زیرساخت های مورد نیاز، برای احیا سوآپ خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،طرح سوآپ نفتی که در سال ۱۳۷۶ در دولت هفتم و زمانی که زنگنه سکان وزارت نفت را در دست داشت، کلید خورده بود، در خرداد ۱۳۸۹ در دولت دهم توسط وزیر وقت نفت – مسعود میرکاظمی – متوقف شد و اکنون وزارت نفت به دنبال آن است که با رفع تحریم ها مجددا سوآپ را راه اندازی کند.

در این زمینه سید پیروز موسوی، به ایسنا اعلام کرد: با روی کار آمدن دولت جدید تعامل مناسبی بین وزارت امورخارجه و وزارت نفت برای احیای سوآپ ایجاد شده است و زیرساخت های لازم برای استمرار و پایداری آن در شمال کشور توسط شرکت پایانه های نفتی ایجاد می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت پایانه های نفتی با دارا بودن نیروهای متخصص توانسته زیرساخت های لازم را فراهم کند تا شاهد جهش در سوآپ باشیم، افزود:اکنون مخازن،خطوط لوله و اسکله ها در حوزه دریا آماده شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پایانه های نفتی با اشاره به این که امکان پذیرش کشتی ها با ظرفیت بالاتر وجود دارد، اضافه کرد:در گذشته پذیرش کشتی های پنج هزار تنی امکان پذیر بود اما اکنون امکان پذیرش کشتی ها با ظرفیت بیش از پنج هزار تن فراهم شده است.

موسوی با اشاره به اینکه از احیای سوآپ توسط اموربین الملل شرکت ملی نفت پیگیری می شود، ابراز امیدواری کرد با دیپلماسی فعال وزارت نفت و وزارت امورخارجه بتوانیم برای کشور تولید ثروت و درآمد داشته باشیم.