چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۱ : ۰۳
خانه / دسته‌بندی نشده / گزارش مطالعات ساخت نخستین نیروگاه هسته ای ترکیه تایید شد
۱۳۹۵/۱۱/۲۸

گزارش مطالعات ساخت نخستین نیروگاه هسته ای ترکیه تایید شد

گزارش مطالعات ساخت نخستین نیروگاه هسته ای ترکیه تایید شد

گزارش مطالعات ساخت نخستین نیروگاه هسته ای ترکیه در منطقه آک کویو استان مرسین تایید شد.

به گزارش خبرانرژی، وبسایت رسمی سازمان انرژی اتمی ترکیه (TAEK) روز چهارشنبه اعلام کرد: گزارش ۶ هزار صفحه ای حاوی مطالعات و برآوردهای اولیه به‌عنوان پیش نیاز برای صدور مجوز احداث نخستین پروژه نیروگاه هسته ای ترکیه تایید شده است.
بنا به این گزارش، پرونده مطالعات این طرح با حضور کارشناسان سازمان انرژی اتمی و شرکت سهامی خاص آک کویو تنظیم شده و بر اساس آن، اقدامات لازم جهت احداث این نیروگاه آغاز شده است.
بر این اساس، در گزارش مطالعاتی این طرح، لرزه خیزی، هیدروژئولوژی و سایر مطالعات کارشناسی به همراه گزارش مطالعات احتمال بروز سایر حوادث طبیعی در استان مرسین به عنوان محل احداث نیروگاه مورد ارزیابی قرار گرفته است.
همچنین بر اساس اعلام وبسایت رسمی سازمان انرژی اتمی ترکیه، در بخش ارائه راه حل نیز معتبرترین دانشگاه های ترکیه، سازمان ها و نهادهای آموزشی و تحقیقاتی و تعداد زیادی از شرکت های خصوصی نیز مشارکت داشته اند.
به گزارش خبرانرژی، این گزارش ۶ هزار صفحه ای برای احداث نخستین نیروگاه هسته ای ترکیه در دسامبر ۲۰۱۵ به سازمان انرژی اتمی این کشور ارائه شده بود.
ساخت اولین نیروگاه هسته ای ترکیه ای که قرار است با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری روس ها در منطقه آک کویو در مرسین واقع در کناره دریای مدیترانه احداث شود، حدود دو سال پیش آغاز شد.
براساس قرارداد دولتی بین ترکیه و روسیه، این نیروگاه را شرکت روسیه ای روس نفت خواهد ساخت.
نیروگاه مرسین قرار است در سال ۲۰۲۰ به بهره برداری برسد و ۴ واحد تولید برق خواهد داشت که ظرفیت هر یک از آنها ۱۲۰۰ مگاوات تعیین شده است.
استفاده از انرژی هسته ای در سال ۱۹۶۲ وارد دستور کار دولت ترکیه شد که درآن سال در ناحیه کوچک چکمجه استانبول از سوی مرکز تحقیقات و آموزش هسته ای یک راکتور آزمایشی با قدرت یک مگاوات به نام TR-1 راه اندازی شد.
بعد از روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه (آک) در اواخر سال ۲۰۰۲ میلادی، موضوع کاهش وابستگی ترکیه به خارج در زمینه انرژی به عنوان یک مساله راهبردی مهم در دستور کار دولت رجب طیب اردوغان قرار گرفت.
دولت آنکارا به ویژه شخص اردوغان همواره در مجامع بین المللی از حق کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حمایت کرده و به صراحت در این زمینه موضع خود را اعلام و تاکید کرده است که قصد دارد در یک دوره بلند مدت، حداقل ۲۰ درصد انرژی برق این کشور را از طریق نیروگاه های هسته ای تامین کند.
در شرایط فعلی توان تولید برق ترکیه ۴۴ هزار مگاوات است که نزدیک به ۳۳ درصد آن از نیروگاههای آبی، نزدیک به ۳۱ درصد از نیروگاههای حرارتی با سوخت گاز طبیعی، ۲۷ درصد از نیروگاههای حرارتی با سوخت زغال سنگ و نزدیک به ۹ درصد نیز از نیروگاههای حرارتی با سوخت های دیگر و یا قدرت آب رودخانه و منابع دیگر تامین می شود.
ترکیه دربین کشورهایی که درزمینه انرژی به خارج وابسته هستند قراردارد و این کشور بیش از ۷۰ درصد انرژی خود را از خارج وارد می کند.
گفته می شود ترکیه از نظر منابع اورانیوم و توریوم که ماده خام انرژی هسته ای به شمار می رود، غنی است.
بنا به داده های اداره کل پژوهشهای معادن ترکیه، این کشور دارای ۳۸۰ هزار تن ذخیره توریوم است و انتظار می رود با فعالیتهای کشف و حفاری جدید، این رقم دو برابر افزایش یابد.

منبع: ایرنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>