جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۱۳ : ۰۷
خانه / Social media / ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق در استان اردبیل
۱۳۹۵/۱۱/۲۴

۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق در استان اردبیل

۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق در استان اردبیل

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: ظرفیت تولید برق در استان اردبیل در حال حاضر ۱۰۰۰ مگاوات است.

به‌گزارش خبرانرژی، “علیرضا علیزاده” با حضور در محل نمایشگاه دستاورد دولت تدبیر و امید در نگارخانه ختایی اردبیل و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما با تلاش فعالان عرصه صنعت برق استان اردبیل که به شکل شبانه روزی در سنگر خدمت رسانی به مردم حاضر هستند سعی می‌کنیم اصلی‌ترین زیرساخت توسعه را که برق محسوب می‌شود به بهترین شکل فراهم کرده و در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در عصر حاضر اهمیت نعمت برق و استفاده از آن بر کسی پوشیده نیست و در دنیای امروزی تحولات و فناوری جدید در همه عرصه‌های اقتصادی، تولیدی، اجتماعی، فرهنگی و حتی مسائل سیاسی همه به عنصر برق در کنار دو عنصر آب و هوا همواره وابسته‌اند.

ایشان ادامه داد: در چنین شرایطی که برق عنصر سوم حیات لقب گرفته تلاش بر این است تا با تأمین برق مورد نیاز اعم از برق خانگی، تجاری و صنعتی رفاه و آسایش مشترکان به خوبی فراهم آید.

علیزاده تصریح کرد: در زندگی امروز برق با تار و پود حیات بشری و روابط فردی و اجتماعی آن عجین شده و در هر گوشه ای از زندگی می‌توان ضرورت استفاده از برق را به خوبی مشاهده کرد.

وی بیان کرد: در چنین شرایطی ما باید به سمتی حرکت کنیم تا نوسانات برق به حداقل رسیده و در فرآیند تولید انتقال و توزیع بتوانیم یک شرایط مناسبی را فراهم آوریم.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با بیان اینکه ما در حوزه برق با سه بخش تولید، انتقال و توزیع روبرو هستیم افزود: در حوزه تولید انرژی، ما به تنوع تولید به ویژه حرکت به سمت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت کردیم که با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته باشد.

علیزاده با بیان اینکه به جای استفاده از سیستم قدیمی در مصرف سوخت فسیلی برای تولید انرژی برق که آلودگی‌های زیست محیطی را به همراه داشته هم اکنون تمرکز شرکت بر تولید انرژی‌های نو و تجدیدپذیر است اظهار داشت: بخش تولید از یک فرآیند سخت و در عین حال سرمایه بر، بهره می‌برد به طوری که ما در استان اردبیل ظرفیت تولید یک هزار مگاوات برق را با استفاده از نیروگاه‌های دیزلی، سیکل ترکیبی و موضعی داریم.

وی با بیان اینکه یک سوم تولید برق استان به مصرف داخلی رسیده و مابقی از طریق شبکه سراسری مورد استفاده قرار می‌گیرد گفت: موقعیت استان اردبیل ایجاب می‌کند که ما به دلیل مرزی بودن و داشتن شرایط مناسب برای تولید انرژی‌های نو نظیر زمین گرمایی، خورشیدی و بادی بکوشیم تا توان تولید و عرضه آن را افزایش دهیم.

علیزاده همچنین عنوان کرد، بخش بخار نیروگاه سبلان ۵۰۰ مگاوات به تولید برق اردبیل می‌افزاید.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در نیروگاه سبلان در دو بخش بخار بیش از ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری را شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: این فاز که تا اوایل سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد توان آن را دارد تا ۵۰۰ مگاوات به تولید برق استان اردبیل اضافه کند.

علیزاده افزود: در بخش بخار بدون اینکه یک لیتر گازوئیل و یا گازی را مصرف کنیم از طریق حرارت و بخار تولید باکیفیت بدون آلودگی زیست محیطی اتفاق می‌افتد تا ۵۰۰ مگاوات انرژی جدید به ظرفیت تولید استان اردبیل افزوده شود.

وی ادامه داد: در کنار آن ما با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری‌های خوبی را در بخش انرژی باد و خورشیدی شاهد هستیم که این روند می‌تواند ظرفیت تولید ما را افزایش دهد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان اردبیل با بیان اینکه در رضی و نمین سال آینده افتتاح نیروگاه خورشیدی اتفاق می‌افتد اظهار کرد: در مشگین شهر نیروگاه زمین گرمایی که در خاورمیانه و کشور بی نظیر است به ظرفیت ۵ مگاوات و با سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد تومانی دولت سال آینده افتتاح شده و این نیروگاه تا ۳۰ مگاوات ظرفیت و توان تولید دارد.

علیزاده به تولید پراکنده برق نیز در نقاط مختلف استان اردبیل اشاره کرد و بیان داشت: ما تا ۲۰۰ مگاوات پروانه و مجوز لازم را برای ورود بخش خصوصی با هدف تولید پراکنده برق انجام دادیم که با ورود آن به مدار ظرفیت تولید افزایش خواهد یافت.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود افزود: این نیروگاه پراکنده به ظرفیت ۲۰۰ مگاوات در گرمی، بیله سوار، پارس آباد و کوثر اجرایی می‌شود که برخی از آن‌ها اجرایی شده و تعدادی نیز در مراحل اولیه و تجهیز دستگاه‌های مورد نیاز هستند.

منبع: ایلنا