شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۲
خانه / نفت / ۲۷ ماه تاخیر برای رونمایی از قراردادهای جدید نفتی
۱۳۹۴/۰۷/۰۴

۲۷ ماه تاخیر برای رونمایی از قراردادهای جدید نفتی

۲۷ ماه تاخیر برای رونمایی از قراردادهای جدید نفتی

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی در شرایطی دوباره به تعویق افتاد که پیش از این هم در چند نوبت با تاخیرهای بسیار روبرو شده بود.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصاد نیوز،رونمایی از قراردادهای جدید حالا به یکی از معضلات نفتی دولت یازدهم تبدیل شده است. پیش از این این قراردادها با تاخیری بیش از یک‌سال روبرو شده بود.

آن چیزی که سبب می‌شد رونمایی از قراردادهای نفتی به تاخیر بیفتد، مسئله برداشته شدن تحریم‌های بوده است؛ هر بار زمان تازه‌ای برای آن اعلام و رونمایی از قراردادها به کلی به زمان دیگری موکول می‌شد.

تیرماه امسال اعلام شد که رونمایی از قراردادها بازهم به تاخیر افتاده است. در آن زمان،‌ میزان تاخیر ایجاد شده در رونمایی از این قراردادها، ۱۹ ماه بود. حالا به نظر می‌رسد با تاخیر دوباره، باید شاهد رونمایی از این قراردادها در زمان دیگری بود.

اخیرا رویترز اعلام کرده است که رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران که قرار بود در دسامبر ۲۰۱۵ صورت گیرد، به فوریه ۲۰۱۶ موکول شده است. با این احتساب باید کل میزان تاخیرهای ایجاد شده در قراردادهای نفتی را ۲۷ ماه دانست.

بسیاری از شرکای نفتی پیشین ایران تاکنون سفرهایی به ایران داشته و برای حضور در پروژه‌های نفت و گاز ایران ابراز تمایل کرده‌اند. با این حال، ایران با یک مانع جدی به نام تحریم‌ها روبروست. پیش از این نیز یکی از تاخیرهایی که در رونمایی از قراردادهای جدید ایجاد شده بود، به واسطه تلاش آمریکا برای ایجاد این تاخیرها بود.

آن‌طور که رویترز نیز تایید کرده است، کنفرانس رونمایی از قراردادهای نفتی ایران تاکنون ۴ مرتبه به دلیل نامشخص بودن وضعیت تحریم‌ها و کار مقامات ایرانی بر روی مدل جدید قراردادهای نفتی این کشور، به تاخیر افتاده است. بر این اساس به نظر می‌رسد که ورود شرکای جدید نیز کماکان در حد مذاکره باقی بماند تا ایران تصمیم بگیرد در یک تاریخ قطعی و مشخص، از قراردادهای جدید خود رونمایی کند.