سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۱۱ : ۰۳
خانه / پتروشيمي / ۳مجتمع پتروشیمی در غرب کشور تا پایان امسال راه اندازی می شود
۱۳۹۴/۰۳/۰۲
با ظرفیت تولید ٩٠٠ هزار تن محصول

۳مجتمع پتروشیمی در غرب کشور تا پایان امسال راه اندازی می شود

۳مجتمع پتروشیمی در غرب کشور تا پایان امسال راه اندازی می شود

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به مقدمات راه اندازی مجتمع های پتروشیمی مهاباد، کردستان و لرستان گفت: این سه مجتمع تا پایان امسال راه اندازی می شوند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،مرضیه شاهدایی ، سه طرح پتروشیمی موجود در مسیر خط لوله اتیلن غرب را از جمله طرحهای آماده افتتاح در سال ٩۴ اعلام کرد و گفت: با راه اندازی این طرحها، تولید پلی اتیلن سبک و سنگین کشور حدود ٩٠٠ هزار تن افزایش می یابد.

وی افزود: امیدوارم واحد اوره و آمونیاک پتروشیمی شهدای مرودشت استان فارس نیز با ظرفیت یک میلیون تن امسال وارد سرویس شود، از دیگر پروژه های نزدیک به بهره برداری هم اکنون پروژه MEG پتروشیمی مروارید به ظرفیت ۵۵٠ هزار تن است که مرحله پیش راه اندازی ها آن آغاز شده است و پیش بینی می شود ظرف ۶ ماه آینده آغاز به کار کند.

مدیر امور طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران افزود: خوراک این مجتمع های پتروشیمی با توجه به پیشرفت و بهربرداری از فازهای میدان گازی پارس جنوبی، تامین خواهد شد و مشکلی وجود ندارد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،مرضیه شاهدایی پیش از این با بیان این که ۶٠ طرح پتروشیمی در دست اجرا در کشور وجود دارد که از یک تا ٩٩ درصد پیشرفت دارند، گفته بود: با توجه به تعداد بالای این طرحها و پیشرفت فیزیکی متفاوت آنها شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران طرحها را اولویت‌بندی کرده است، ضمن آن که طرحهای ۶٠ تا صد درصد را در اولویت نخست قرار داده ایم تا نظارت، همیاری و کمک به آنها پیش از بقیه طرحها انجام شود.

طرحهای پتروشیمی با پیشرفت ٢٠ تا ۶٠ درصد در اولویت دوم و طرحهایی با یک تا ٢٠ درصد در اولویت سوم قرار دارند.

وی با اشاره به نیاز ٣٠ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در ۶٠ طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی، گفته بود: با بهره برداری کامل از این طرحها ظرفیت کنونی ۶٠ میلیون تنی کشور به ١٢٠ میلیون تن در سال می رسد؛ تا پایان سال ٩۴ چند طرح جدید به ظرفیت حدود ٢,٧ میلیون تن و در پایان سال ٩۵ نیز چند طرح دیگر به ظرفیت ۵.٨ میلیون تن راه‌اندازی می شوند.

مدیر طرحهای شرکت ملی پتروشیمی با بیان این که ۶ طرح پتروشیمی در اولویت دوم و ٣٩ طرح در اولویت سوم قرار دارند، افزوده بود: طرحهای اولویت دوم از سال ٩۶ به مرحله تولید می‌ رسند، ضمن آن که فاینانس بیشتر این طرحها فعال شده است، اما طرحهای اولویت سوم با مشکلات اجرایی روبرو هستند.

وی با اشاره به احداث ٣۶ طرح جدید در چابهار، جاسک، قشم و پارسیان گفته بود: این طرحها ۶٠ میلیون تن ظرفیت جدید به صنعت پتروشیمی اضافه می‌کنند و طرحهای پتروشیمی مکران نیز از جمله این طرحها هستند.

شاهدایی ادامه داده بود: بیشترین مشکل طرحهای پتروشیمی در دست اجرا تأمین فاینانس است، اما مشکلات دیگری از جمله آورده سرمایه‌گذاران، تأمین خوراک در بالادست، تأمین دانش فنی، تأمین تجهیزات و اقلام و گرفتن خدمات از شرکتهای معتبر خارجی از جمله دیگر مشکلات این پروژه‌هاست که امید است با رفع تحریمها روند رو به رشد توسعه صنعت پتروشیمی ایران شتاب بیشتری گرفته و سهم این صنعت در صادرات غیر نفتی نیز افزایش یابد.