دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۰ : ۱۱
خانه / آب / ۳٫۶ میلیارد دلار درخواست سرمایه گذاری خارجی در بخش انرژی‌های نو داریم/ ۴۸ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند
۱۳۹۶/۰۴/۲۳

۳٫۶ میلیارد دلار درخواست سرمایه گذاری خارجی در بخش انرژی‌های نو داریم/ ۴۸ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند

۳٫۶ میلیارد دلار درخواست سرمایه گذاری خارجی در بخش انرژی‌های نو داریم/ ۴۸ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند

به‌گزارش خبرانرژی، “حمید چیت چیان” پس از کلنگ زنی این نیروگاه به ظرفیت ۳۰ مگاوات در شهرک صنعتی شهرستان جاجرم، این پروژه را آغازگر جهش بزرگی در زمینه تولید انرژی دانست.

وی اهمیت حفاظت از محیط زیست، در دسترس بودن امکان احداث این نوع نیروگاه‌ها برای اکثر نقاط کشور و عدم نیاز به خطوط انتقال و توزیع و اشتغال زایی را از جمله اهداف پیگیری ایجاد پروژه‌های تجدید پذیر در کشور عنوان کرد.

وزیر نیرو احداث نیروگاه‌های خورشیدی در اراک، اصفهان و همدان به ظرفیت‌های زیر ۱۰ مگاوات را از جمله پروژه‌های موفق خورشیدی تا کنون برشمرد و افزود: با توجه به ظرفیت ۳۰ مگاواتی نیروگاه جاجرم، این نیروگاه، بزرگ‌ترین پروژه خورشیدی تا این لحظه در کشور است.

وی مقررات روشن و انگیزه‌بخش ایران برای سرمایه گذاری در زمینه نیروگاه‌های تجدید پذیر را یکی از دلایل استقبال کشورهای خارجی از این پروژه‌ها عنوان کرد و گفت: تاکنون ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار درخواست سرمایه گذاری خارجی در این حوزه ثبت شده که بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص می‌دهد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی نیز در این باره اظهار داشت: یک شرکت سوئیسی عهده دار سرمایه گذاری و احداث این پروژه شده است.

وی با اشاره به این که فاز اول این نیروگاه در زمینی به مساحت ۴۵ هکتار در نزدیکی پست ۴۰۰ کیلوولت جاجرم احداث خواهد شد اظهار داشت: برای این منظور ۵۰ هکتار زمین در این منطقه، در اختیار شرکت سرمایه گذار قرار گرفته است.

وی افزود: ۴ پروژه ۳۰ مگاواتی در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در جاجرم و اسفراین پیش بینی شده که با توجه به نزدیکی به پست و مصرف کننده عمده، بهترین شرایط را با کمترین تلفات انتقال برق خواهد داشت.

وی با بیان این که این نیروگاه تا ۶ ماه آینده به بهره برداری می‌رسد اظهار داشت: در مرحله بهره برداری ۳۵۸ نفر و پس از پایان کار نیز ۴۱ نفر در این پروژه مشغول به کار خواهند شد.

گفتنی است تمامی تولید برق فاز اول این نیروگاه، در شهرستان جاجرم مصرف خواهد شد.

خراسان شمالی با دارا بودن حداقل ۳۰۰ روز آفتابی در سال و گرد و غبار اندک و همچنین ظرفیت بالای خطوط انتقال، شرایط بهینه ای برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی دارد و سرمایه گذار سوئیسی این پروژه، برای ۳۱۰ مگاوات احداث نیروگاه در نقاط مختلف استان اعلام آمادگی کرده است.

وزیر نیرو در خراسان شمالی گفت: در زمان حاضر ۴۸ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.

وی همچنین اظهار کرد: اجرای شبکه های فاضلاب با استفاده از مکانیسم‌های تعریف ‌شده و مشارکت بخش خصوصی در حال پیگیری است.

حمید چیت چیان درصد برخورداری جمعیت تحت پوشش طرح های فاضلاب در کل کشور را ۴۸ درصد عنوان نمود و افزود در حال حاضر این عدد در خراسان شمالی ۳۱ درصد است که با اجرای پروژه شبکه های فاضلاب به روش فاینانس جاری در این استان و اجرای ۱۲۵ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب که اجرای آن از امروز آغاز شد بزودی ۶۵ هزار مشترک جدید تحت پوشش قرار خواهند گرفت تا این شاخص در این استان به متوسط کشوری نزدیک‌تر شود.

چیت چیان سه روش جهت توسعه شبکه فاضلاب شهرهای کشور، بیان کرد و افزود: اعمال تبصره ۳ و ماده ۷ درقبوض ، مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری به روش BOT و جمع آوری، تصفیه و فروش پساب فاضلاب از مهمترین این روش‌ها برای اجرای پروژه های فاضلاب است.

وزیر نیرو با تأکید بر مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری این بخش به‌صورتBOT عنوان کرد: با این روش، طرح‌هایی که ۲۰ یا ۳۰ سال اجرایی نشده بودندبه بهره‌برداری خواهند رسید.

چیت چیان افزود: با توجه به محدودیت‌های منابع آب در کشور، استفاده صنایع از پساب فاضلاب باید موردتوجه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: به همین منظور، صنعت با سرمایه‌گذاری در این زمینه و احداث شبکه فاضلاب، می‌تواند از پساب حاصل از فرآیند تسویه بهره‌برداری کند.

وزیر نیرو خاطر نشان ساخت: صنعت پتروشیمی بجنورد نیز می‌تواند با این شیوه آب موردنیاز خود برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای را تأمین کند.

حمید چیت چیان روز پنج شنبه در سفر خود به استان خراسان شمالی کلنگ آغاز عملیات اجرایی پروژه های جمع آوری فاضلاب استان خراسان شمالی به روش فاینانس جاری با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال به زمین زد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>