یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۱ : ۱۱
خانه / آب / ۳۰۰۰ پروژه آبی چشم‌انتظار منابع مالی
۱۳۹۴/۰۶/۲۵

۳۰۰۰ پروژه آبی چشم‌انتظار منابع مالی

۳۰۰۰ پروژه آبی چشم‌انتظار منابع مالی

معاون برنامه‌ریزی وتوسعه شرکت مهندسی آب‌وفاضلاب کشور گفت: در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ پروژه در قالب طرح آب، فاضلاب و مجتمع آبرسانی روستایی ناتمام در کشور وجو دارد که برای تکمیل آن‌ها نیازمند تامین اعتبار هستیم.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،علی اصغر قانع ، با اشاره به تعداد پروژه‌های ناتمام آب و فاضلاب کشوری اظهار کرد: در بخش شهری فاضلاب ۲۶۰ پروژه در حال احداث و در حوزه آبرسانی ۱۲۱ پروژه در حال تکمیل و در مجتمع‌های آبرسانی روستایی ۹۲۰ پروژه در حال تکمیل است.

 

وی با بیان اینکه در دل هر کدام از این طرح‌ها چندین طرح نهفته شده است، تاکید کرد: مجموعا بین دو تا سه هزار پروژه در قالب طرح آب، فاضلاب و مجتمع آبرسانی روستایی ناتمام در کشور وجو دارد که هر ساله در پیوست قانون بودجه اسامی آنها اعلام و منابعی برای آن درنظر گرفته می‌شود.

 

معاون برنامه‌ریزی وتوسعه شرکت مهندسی آب‌وفاضلاب کشور با اشاره به میزان سرمایه مورد نیاز برای هر کدام از این طرح‌ها،اظهار کرد: تنها برای تکمیل ۱۲۱ طرح آبرسانی که در کشور داریم نیاز به ۲۴ هزار میلیارد تومان منابع است که در قانون بودجه امسال تنها ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع برای این امر تخصیص یافت.

 

به گقته قانع برای تکمیل ۲۶۰ پروژه فاضلاب در سطح کشور به ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در بودجه سال ۱۳۹۴ کمتر از ۱۱۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و باید گفت که این مساله مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

 

وی با بیان اینکه برای تکمیل پروژه‌های آب و فاضلاب روستایی بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز است، اظهار کرد: این در حالیست که امسال در ردیف ملی متمرکزی که دراختیار داریم تنها ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این امر تخصیص یافت که امیدواریم با ۵۰۰ میلیون دلاری که از صندوق توسعه ملی قرار شد دریافت کنیم بتوانیم کار را پیش ببریم.

 

معاون برنامه‌ریزی وتوسعه شرکت مهندسی آب‌وفاضلاب کشور با اشاره به اهمیت جذب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در طرح،گفت:در قیاس با نیاز اعتباری که این پروژه‌ها دارند اگر بخش خصوصی ورود پیدا نکند با مشکلاتی روبرو می‌شویم اما اگر بتوانیم بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری جذب کنیم قطعا می‌توانیم با سرعت خوبی به این پروژه‌ها سر‌و‌سامان دهیم.

 

قانع با اشاره به پروژه‌هایی که می‌توانیم با مشارکت بخش خصوصی تکمیل کنیم ،اظهار کرد برای این کار منابعی حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان لازم است اما این آمادگی وجود دارد که به‌زودی این منابع توسط بخش خصوصی وارد صنعت آب و فاضلاب کشور شود.