یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۵
خانه / نفت / ۴ ملاحظه IMF درباره اقتصاد عربستان/ وقتی همه‌چیز حول محور نفت می‌چرخد
۱۳۹۴/۰۶/۲۲
نماینده صندوق بین‌المللی پول مطرح کرد

۴ ملاحظه IMF درباره اقتصاد عربستان/ وقتی همه‌چیز حول محور نفت می‌چرخد

۴ ملاحظه IMF درباره اقتصاد عربستان/ وقتی همه‌چیز حول محور نفت می‌چرخد

سیاست‌گذاری‌های نفتی عربستان سعودی بر بازار جهانی نفت تأثیر زیادی دارد. امسال، عربستان سعودی تصمیم‌ گرفته تولید نفت خام را تا بیشترین سطحی که در تاریخ سابقه دارد، افزایش دهد و خودش را بار دیگر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان نفت خام اثبات کند.

 

تلویزیون «الجزیره» گزارشی تهیه کرده که در آن تیم کالن، رئیس دفتر نمایندگی صندوق بین‌المللی پول (IMF)‌ در عربستان به تحلیل چهار ملاحظه مهم درباره اقتصاد این کشور و سیاست‌گذاری‌های نفتی آن می‌پردازند.

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از اقتصادنیوز، اولین نکته مهم درباره اقتصاد عربستان این است که بازار جهانی نفت و اقتصاد عربستان سعودی ارتباط نزدیکی دارند. تیم کالن در این رابطه اظهار داشت: اقدام عربستان در راستای افزایش تولید نفت خام در تناقض با دفعات پیشین است که قیمت نفت کاهش یافت و عربستان سعودی نیز متعاقب آن میزان تولید را کاهش داد.

کالن ادامه داد: همان‌طور که عربستان سعودی نقش مهمی در بازار جهانی نفت ایفا می‌کند، بازار نفت نیز برای سعودی‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. ۸۵ درصد درآمد صادراتی عربستان از نفت تشکیل می‌شود. نفت همچنین برای درآمد مالی دولت نیز اهمیت فراوانی دارد و ۹۵ درصد منابع تأمین مالی دولت را به خود اختصاص داده است.

به گفته کالن، نفت حتی از لحاظ رشد اقتصادی کشور حائز اهمیت است؛ زیرا بیش از ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده است و این مسئله که دولت درآمد نفتی دارد، به آن‌ها اجازه می‌دهد مخارج‌شان را افزایش داده و محرک اصلی بخش غیرنفتی اقتصاد باشد.

دیگر نکته کلیدی درباره اقتصاد این غول نفتی، آن است که افول قیمت جهانی نفت به شدت بودجه دولت را تحت تأثیر گذاشته است. تیم کالن در این رابطه توضیح داد: دولت عربستان سعودی، ظرف سال‌های اخیر، مخارجش را به اندازه چشم‌گیری افزایش داده است و به این خاطر که قیمت نفت باید با بودجه دولت در تعادل باشد، لازم است قیمت نفت به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد. درحالی‌که قیمت کنونی نفت در هر بشکه کمتر از ۵۰ دلار است و به همین دلیل دولت عربستان با کسری بودجه بزرگی مواجه شده است.

تیم کالن تصریح کرد که بر اساس تخمین صندوق بین‌المللی پول، بدهی عربستان برابر با ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است. وی ادامه داد: خبر خوب این است که دولت توانسته ذخیره قابل توجهی در نظام بانکی اندوخته کند و بیشتر بدهی‌اش را پرداخت کرده است. به این معنی که می‌تواند یا سپرده را کاهش داده یا در واکنش به کاهش شدید قیمت نفت، وام دیگری گرفته و هزینه‌های دولتی را به میزان زیادی کم کند.

نماینده صندوق بین‌المللی پول در عربستان سعودی تصریح کرد: هرچند برای آینده، ثبات مالی قدرتمندی نیاز است و اگر چنین اتفاقی نیفتد، پشتوانه مالی که ساخته شده، خیلی زود از بین خواهد رفت.

دیگر مسئله مهم اقتصادی عربستان، پیش‌بینی‌های مربوط به کندی رشد اقتصاد این کشور است. از قرار معلوم پیش‌بینی شده که اقتصاد کشور کند شود اما بانک‌ها خودشان را برای مقابله با آن آماده کرده‌اند. تیم کالن گفت که IMF پیش‌بینی می‌کند به خاطر سقوط قیمت نفت، رشد اقتصادی کشور نیز کند شود و متعاقباً فضای عملیاتی بانک‌ها نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، بانک‌های عربستان بازده خوبی دارند: با سرمایه بالا و بدهی‌های معوقه کم و نقدینگی بالا. طی سال‌های اخیر بانک مرکزی نیز تحت نظارت و قوانین بخش مالی، اقدام به انقباض پولی کردند. در نتیجه به عقیده ما تمامی این عوامل بانک‌ها را برای رشد کم اقتصاد و قیمت پایین نفت، در شرایط خوبی قرار داده است.

از نکات مهم دیگر آن است که ایجاد مشاغل بخش خصوصی برای مردم عربستان یک چالش سیاسی کلیدی است. دورنمای چند سال آینده عربستان سعودی با رشد نیروی کار عجین شده و اگر این افراد به بازار کار جذب شوند، موقعیت خوبی برای رشد اقتصادی کشور ایجاد شود؛ هرچند، اگر این افراد به استخدام در نیایند، نرخ بیکاری بالا خواهد رفت.

به گفته تیم کالن، در حال حاضر بیشتر اتباع عربستان سعودی در بخش دولتی فعالیت دارند و بخش خصوصی وابستگی شدیدی به کارکنان غیرمتبوع دارد، اما با توجه به چالش‌های مالی پیش‌رو، لازم است که مشاغل بیشتری در بخش خصوصی ایجاد شود.