یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۱۱
خانه / آب / ۵۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‎های آب و برق مسکن مهر نیاز است
۱۳۹۴/۰۶/۲۲
معاون وزیر نیرو:

۵۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‎های آب و برق مسکن مهر نیاز است

۵۶۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‎های آب و برق مسکن مهر نیاز است

نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در مسکن مهر گفت: برای تکمیل زیرساخت‎های آب، برق و فاضلاب مسکن مهر ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، محمدرضا امیرکمالی در ششمین جلسه شورای مسکن استان لرستان بیان کرد: برای پروژه‎های مسکن در کل کشور، آقای جهانگیری دستور دادند که کمیته‎ای سه جانبه با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، نیرو و معاونت راهبردی تشکیل و برای هر استان جلساتی پیرو آن برگزار شود.

 

وی اضافه کرد: در این جلسات فرمت‎هایی با توجه به نیاز هر استان تبیین می‎شود که در آن تعداد واحد مسکن استان که به‎صورت غیرخودمالک هستند مشخص می‎شود و دولت مکلف می‎شود از محل منابع مالی خود مشکلات آنها را برطرف سازد.

 

امیرکمالی ادامه داد: همچنین در آنها مشخص شده که در بحث‎های مختلف چقدر هزینه شده و در چه مقدار دیگر برای تکمیل نیاز است؛ برای کل کشور ۵۶۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ تعیین شده که سهم لرستان ۷۰ میلیارد تومان است.

 

نماینده‎تام‎الاختیار وزارت نیرو در مسکن مهر تصریح کرد: این اعتبار برای تکمیل تاسیسات در بخش آب، برق و فاضلاب نیاز است؛ در سال‎گذشته قرار بر این شد که دو هزار میلیارد تومان اعتبار تامین شود که برای ۶ ماهه اول آن هزار میلیارد تومان می‎شد.

 

وی یادآور شد: قرار بود از این هزار میلیارد تومان ۷۰۰ میلیارد تومان آن از محل منابع عمومی و ۳۰۰ میلیارد دیگر از محل فروش انشعاب به شرکت‎های خدماتی کمک شود که براساس شرایط موجود منابع مالی وجود ندارد اما ۳۰۰ میلیاردی که به عهده وزارت نیرو گذاشته شده بود ۳۱۰ میلیارد تومان تحقق پیدا کرد که حدود ۱۷۰ هزار واحد تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شد.

 

امیرکمالی اظهار کرد: امسال ۲۰۰ میلیارد تومان ردیف اعتباری گذاشتیم و باتوجه به شرایط موجود قرار شد این مقدار به ۶۰ میلیارد تومان تغییر پیدا کند و اگر منابع دولت تغییر پیدا کرد مابقی آن تحقق یابد.

 

نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در مسکن مهر ادامه داد: تا پایان سال‎جاری ۵۰۰ میلیارد تومان برای ۱۴ پروژه خاص در کشور اختصاص داده شد که در نهایت به کل کشور آن را تغییر دادیم که امیدواریم سهم قابل توجهی در اختیار استان لرستان برای تامین زیرساخت‎ها قرار داده شود.

 

وی بیان کرد: همچنین در بخش توسعه و رونق‎بخشی مسکن جلساتی در رابطه با مشکل زیرساخت‎ها برگزار شده و راهکاری که تورم‎زا نیز نیست و برای آن دیده‎اند این است که از محل بازپرداخت اقساط وام به وزارت نیرو وام داده شود و معاونت راهبردی به‎جای وزارت نیرو اقساط آن را بپردازد.

 

امیرکمالی تصریح کرد: ماهیانه ۳۰۰ میلیارد تومان به بانک‎های عامل وام مسکن مهر بازپرداخت می‎شود که می‎توان یک سوم آن را به وزارت نیرو به‎صورت وام داد. همچنین می‎توان از اوراق مشارکت برای پرداخت قسمتی از دیون و تامین منابع مالی استفاده کرد.

این مسئول افزود: در صورت گشایش مالی و تامین منابع سعی می‎کنیم با تمام توان سهم استان را به‎صورت ویژه بدهیم.