دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۰۸
خانه / آب / ۵۷۰ شهر ایران در آستانه تنش آبی
۱۳۹۴/۰۶/۱۳
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب مطرح کرد

۵۷۰ شهر ایران در آستانه تنش آبی

۵۷۰ شهر ایران در آستانه تنش آبی

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: ۵۷۰ شهر در سطح کشور در آستانه تنش آب قرار دارند.

 

به گزارش خبر انرژی به نقل از فارس ، حمیدرضا جانباز  در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه انتقال آب از کوچری به شهر خمین اظهار کرد: ۱۱ هزار و ۳۰۰ شهر زیرپوشش خدمات آب و فاضلاب کشور قرار دارند که از این تعداد ۳۰۰ شهر از خدمات خصوصی استفاده می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات فعلی کشور فرسودگی شبکه‌های آب است.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب با بیان اینکه تولید هر مترمکعب ۱۰ هزار ریال هزینه در بردارد، گفت: در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب از مشترکین شهری به ازای هر مترمکعب آب ۳۲۰ تومان و از مشترکین روستایی ۱۲۰ تومان دریافت می‌کند.

 

جانباز ادامه داد: به منظور استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در اصلاح شبکه مناقصاتی در حال برگزاری است که در شهر مشهد به اتمام رسیده و در بوشهر و برازجان در حال برگزاری است.

 

وی با بیان اینکه در سطح کشور ۵۷۰ شهر در آستانه تنش آب قرار دارند، بیان کرد: هر تقلیل در تولید آب موجب کاهش تولید در عرصه‌های دیگر می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار کرد: امسال جیره‌بندی نسبت به سال گذشته نداشتیم، اما کاهش مصرف آب از طریق مدیریت مصرف آب کنترل شده که نتایج خوبی نیز داشته است.

 

جانباز ادامه داد: در حال حاضر شهر بندرعباس با مشکل جدی آب مواجه است و از آب مرده سد استقلال میناب برای این شهر استفاده می‌شود که مخاطرات شدیدی را ایجاد می‌کند.

 

وی خاطر نشان کرد: کرمان در وضعیت مناسبی قرار ندارد و بوشهری‌ها نیز دچار مشکل کم آبی هستند.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: هم‌اکنون ۶ هزار پروژه‌ کوچک و بزرگ در کشور در حال اجرا است، همچنین ۱۲۵ طرح بزرگ آبرسانی نیز در تملک دارایی‌های ملی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی قرار دارد.

 

جانباز ادامه داد: در آینده‌ای نزدیک نیز بیش از یک‌هزار میلیارد تومان قرارداد در رابطه با نمک‌زدایی و پروژه‌های آب رسانی با حضور وزیر نیرو و سرمایه‌گذاران منعقد خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: ۹۹٫۵ درصد مشترکین شهری و ۷۸ درصد مشترکین روستایی از شبکه آب‌رسانی برخوردارند، مابقی نیز از چشمه و قنات و آب‌های معدنی استفاده می‌کنند.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: سرفصل اعتبارات عمران فاضلاب آب روستایی یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و سرفصل منابع آب طرح‌های آب‌رسانی یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در قانون بودجه سال جاری گنجانده شده است.